Mədəniyyət Musiqi - Şou Aləmi REDAKTORUN SEÇİMİ
Xeyransa İsmayılova: Musiqi əsl universal insan nitqidir
Xeyransa İsmayılova:
Musiqi əsl universal insan nitqidir
"Yaşasın musiqi! Yaşasın sənət!"
Heydər Əliyev
Musiqi hər bir insanın həyatının ayrılmaz hissəsidir. Musiqi melodiya yaratmaq üçün səsləri seçmək bacarığından ibarət sənət növüdür. Musiqi həyat və hisslərdir. O, hər birimizə motivasiya verir və irəli getməyimizə kömək edir.
Musiqi empatiya və problemlərdən qaçmağı öyrədir. Musiqi sağaldır, inkişaf edir, təkmilləşdirir. Musiqi insanın xarakterini, əhval-ruhiyyəsini çatdıra, onun hiss və düşüncələrini ifadə edə, konkret hadisə haqqında sözsüz danışa, insanla bağlı olan hər şeyi təcəssüm etdirə bilər. Musiqi insan həyatına təsir edir, həyat da öz növbəsində musiqinin yaranmasına səbəb olur. Hər birimiz uşaqlıqdan musiqi aləminə qərq olmuşuq. Musiqinin insana çox böyük təsiri var. Hələ danışmağı öyrənməmiş çox balaca uşaq belə musiqini çox həssaslıqla qəbul edir.
Musiqinin bizdə yaratdığı vəziyyəti həmişə sözlə ifadə edə bilmirik. Biz sadəcə olaraq hiss edirik. O, hər zaman sözlə ifadə edilə bilməyən hisslərin bütün çalarlarını oyadır. Musiqi insana başqa bir dünyaya qapı açır.
Tarixi xatırlasaq, ibtidai insanlar musiqidən ünsiyyət vasitəsi və ya ritual kimi istifadə edirdilər. Əllərinə gələn hər şeydən səs çıxarırdılar: daşlardan, çubuqlardan, heyvan dərilərindən. Zaman keçdikcə alətlər mürəkkəbləşdi və musiqi daha müxtəlif oldu. Müasir musiqi artıq təbiət səsləri və ya elementar melodiyalar deyil. Bu, müxtəlif janrlara, üslublara və meyllərə malik bütöv bir sənayedir. Klassikdən repə, cazdan elektrona qədər hər kəs üçün bir şey var. Hər janrın öz auditoriyası, öz qaydaları və hətta öz fəlsəfəsi var.
Musiqi insanın emosional sferasına və mənəvi dünyasına güclü təsir göstərir. Bir insan üçün musiqi nədir? O, qulaqlarımız və ruhumuz üçün hava və günəş şüalarının istiliyi kimidir. Bizi daha yaxşı edir, ruhlandırır və bizə unudulmaz hisslər bəxş edir. Musiqi sənətinin ən çətin sahəsi klassik musiqidir. “Klassik” sözü əsərin ciddi məzmun daşıdığını və insan varlığının əbədi suallarını həll etdiyini bildirir. Klassik əsərlərin mərkəzində rəssam və yazıçıların yaradıcılığında olduğu kimi əxlaqi, dini və fəlsəfi problemlər dayanır.Musiqi sizə təkcə ağlınızla deyil, həm də ürəyinizlə bağlı problemləri dərk etməyə, sanki onları daxildən hiss etməyə, təkcə əks etdirməyə deyil, həm də empatiya qurmağa imkan verir.
Milli Musiqi Günü Azərbaycanda hər il sentyabrın 18-də, Azərbaycan professional musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəyovun doğum günündə qeyd olunur. Hacıbəyovun bir çox məqalələri respublika musiqi mədəniyyətinin müxtəlif məsələlərinə və xalq musiqisinin tədqiqinə həsr edilmişdir. Üzeyir Hacbəyovun bəstəkar kimi bu dövrün ən yaxşı əsəri onun “Koroğlu” (1936) operası hesab olunur. O, həm də bir çox əsərlərinin librettolarının müəllifi olub. Böyük Vətən Müharibəsi illərində bəstəkar bir sıra vətənpərvər əsərlər yaradıb: "Vətən və cəbhə" kantatası, həmçinin "Sənsiz" və "Sevgilim" romans-ceyranları və Qələbə Günü üçün "Qələbə himni" yazıb. Hacıbəyov bütün həyatını musiqi mədəniyyətinin inkişafına həsr etmişdir. Onun yaradıcılığında Qərb və Şərq musiqi üslubları birləşdirilib, Azərbaycan xalq musiqisinin elementləri klassik Avropa ənənələrinə uyğunlaşdırılıb. Bəstəkarın əsas xidməti milli musiqili teatrın inkişafında olsa da, eyni zamanda başqa janrlarda da çoxlu əsərlər yaratmış, xüsusən də filmlər üçün musiqilərin və Azərbaycanın dövlət himninin musiqisinin müəllifidir.
Bəstəkarın xatirəsinə onun adı Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası və Simfonik Orkestrinə, musiqi məktəbinə və akademiyasına, Bakıda motorlu gəmiyə və prospektə verilib. Respublikanın mədəniyyət xadimləri üçün Üzeyir Hacıbəyov mükafatı təsis edilmiş, Bakı şəhərlərində onun adına ev-muzeylər, Vyana və Bakıda abidələr ucaldılmışdır.
1995-ci ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev Sərəncam imzalayıb və ona əsasən Milli Musiqi Gününün dövlət səviyyəsində qeyd olunmasına başlanılıb.