Şuşada su təchizatı və kanalizasiya sistemləri yenidən qurulur
Şuşa şəhərinin su təchizatı və kanalizasiya sistemləri yenidən qurulur.
Bu barədə Azərbaycan Dövlət Su Təsərrüfatı Agentliyi məlumat yayıb.
Zarışlıçayın Daşaltı kəndi yaxınlığında həcmi 25 min kubmetr olan su anbarı tikilmiş, uzunluğu 2,9 kilometr, diametri 159 millimetr olan təzyiqli su təchizatı sistemi çəkilmiş, nasos stansiyası da quraşdırılmışdır. . Bundan başqa, Kiçik Kirs-Şuşa magistral su kəmərinin köhnəlmiş 5,2 kilometrlik hissəsinə diametri 530-426 mm olan yeni borular çəkilib.
Şəhərdəki dövlət binaları, mehmanxanalar, iaşə obyektləri və digər obyektlər yeni mənbədən içməli su ilə fasiləsiz təmin olunur.
“Şəhərə su iki əsas mənbədən - Zarışlıçay və Kiçik Kirsdən gəlir. Yenidənqurma işləri çərçivəsində Zarışlıçay bulağında bənd tikilib, nasos stansiyası quraşdırılıb”, - deyə Şuşa su təsərrüfatının baş mühəndisi Pərviz Məhərrəmov bildirib.
Bundan əlavə, mövcud sutəmizləyici qurğunun gücü artırılıb, o, sutkada 5 min kubmetrə qədər suyu təmizləyə bilir.
Perspektiv plana əsasən, şəhərin su təchizatı və kanalizasiya sistemləri genişləndiriləcək. Layihə çərçivəsində 24 km uzunluğunda magistral su təchizatı şəbəkəsinin, 44 km uzunluğunda içməli su şəbəkəsinin, 42 km uzunluğunda kanalizasiya şəbəkəsinin və yağış kanalizasiya sisteminin tikintisi planlaşdırılır. uzunluğu 41 km. Gündə 8 min kubmetr çirkab suyu ətraf mühitə zərər vermədən tam təmizləyərək Qarqar çayına axıdacaq zavod tikiləcək.
Şuşa şəhərinin su təchizatının idarə edilməsi SCADA sistemi vasitəsilə onlayn həyata keçiriləcək. Onun köməyi ilə suyun mənbədən yığılması, daşınması, çən səviyyəsinin monitorinqi və digər hidravlik proseslərə nəzarət ediləcək.