Fransaya casusluq etməkdə ittiham olunan Martin Rayanın məhkəməsi Azərbaycanda davam edib
Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən Fransaya casusluqda ittiham olunan Martin Rayan və dövlətə xəyanətdə ittiham olunan Azad Məmmədliyə qarşı açılan cinayət işi üzrə daha bir məhkəmə iclası keçirilib.
Hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən məhkəmə prosesində dövlət ittihamçısı işə cəlb olunmuş və gəlməyən şahidlərin məhkəməyə çağırılması barədə vəsatət verib. Prokuror onların dindirilməsinin cinayət işi üçün çox vacib olduğunu qeyd edib. Müdafiə tərəfi də bu vəsatətlə razılaşıb.
Məhkəmə vəsatəti təmin edib və şahidlərin dindirilməsi üçün növbəti iclası 16 mart tarixinə təyin edib.
İttiham aktına əsasən, Martin Rayanın Fransa kəşfiyyat xidmətlərinin təlimatı ilə Azərbaycanda istehsal olunan silah və sursat haqqında məlumat toplamaq, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı Azərbaycan ordusunun cəlb edilməsi, əməkdaşlıq üçün cəlb edilə bilən hərbi qulluqçular və ehtiyatda olanlar, xaricdə fransız dilində təhsil alan vətəndaşlar, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici vətəndaşlar və hüquqi şəxslər, eləcə də Azərbaycan vasitəsilə digər ölkələrə gizli pul köçürmələrinin təşkili ehtimalı ilə məşğul olduğuna dair əsaslı şübhələr var. O, həmçinin Azərbaycanın Birləşmiş Krallıq, Əlcəzair, Türkiyə, Pakistan, İran, Çin, Somali, Orta Asiya dövlətləri və digər ölkələrlə münasibətləri və əlaqələri, hərbi əməkdaşlıq planları və Azərbaycana silah-sursat təchizatı barədə məlumat toplayıb.
Təqsirləndirilən şəxslər 4 dekabr 2023-cü ildə Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən həbs ediliblər.
"Merkorama" şirkətinin baş direktoru M. Rayan Azərbaycan Cinayət Məcəlləsinin 276-cı maddəsi (casusluq) ilə ittiham olunub.
İttiham aktına əsasən, M. Rayan Fransa Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsinin (DGSE) əməkdaşları ilə gizli əməkdaşlıq etmək üçün cəlb edilib və sonradan casus kimi istifadə edilib. Onlar sonradan Bakıda arzuolunmaz şəxs elan edilib və ölkədən qovulublar.
Eyni cinayət işində M. Rayanla birlikdə Azərbaycan vətəndaşı A. Məmmədli də Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 274-cü maddəsi (dövlətə xəyanət) ilə ittiham olunub.